Jak być asertywnym

Postanowienia noworoczne – w zgodzie ze sobą

Asertywność to nie tylko zachowanie postawy asertywnej wobec innych osób. Przede wszystkim asertywnością jest życie, działanie i podejmowanie decyzji w zgodzie ze sobą. Asertywność zaczyna się w Twoim wnętrzu – nie żałuj czasu na wewnętrzny dialog i zrozumienie samego siebie. Możesz to trenować przy okazji robienia postanowień noworocznych, jeśli masz taki zwyczaj. Znasz to uczucie rozgoryczenia, kiedy znowu musisz przyznać przed samym sobą, że nie dotrzymałeś swoich postanowień noworocznych? Być może dzieje się tak dlatego, że stawiasz sobie cele w niewłaściwy sposób, niezgodny z Twoją prawdziwą wolą. Jak planować postanowienia noworoczne, by móc ich dotrzymać?

Dialog wewnętrzny – czego naprawdę chcesz?

Wśród najczęstszych, popularnych postanowień noworocznych często się powtarzają cele dotyczące głównie wyglądu, zdrowia, finansów, podróży i kariery. Wielu z nas z okazji nowego roku postanawia sobie, że w końcu zadba o siebie, poprawi swoją sytuację finansową, odwiedzi wymarzone miejsce czy awansuje. Bardzo często jako „cele” stawiane są tak naprawdę marzenia – czyli rzeczy, które mogą się wydarzyć, ale nie muszą, a nasz osobisty wpływ na ich spełnienie nie jest przeważający i zależą one od wielu czynników. Obierając tego typu postanowienia noworoczne, bardzo łatwo się rozczarować, gdyż ich spełnienie jest w dużym stopniu od nas niezależne.

Z drugiej strony, często wybieramy takie postanowienia, które pierwsze nam przyjdą do głowy, albo takie, które jak sądzimy uszczęśliwią nas i sprawią, że będziemy czuć się dobrze. Warto jednak zastanowić się, czy cel, jaki sobie wyznaczasz na nowy rok, jest tak naprawdę tym, czego chcesz. Może wcale nie marzysz o pięciu się po szczeblach kariery, tylko zmianie pracy na bardziej zgodną z Twoimi oczekiwaniami, lub taką, które pozwoli Ci na uregulowanie trybu życia? Może wcale nie uważasz, by Twój rozmiar ubrań był problemem, a bardziej niż schudnąć to chcesz się zapisać na zajęcia taneczne, tylko brak Ci odwagi? Zastanów się, czego tak naprawdę chcesz, w jakich obszarach życia potrzebujesz zmian i jakie zmiany będzie dla Ciebie najlepsze. To właśnie w tych obszarach warto szukać tego, co stanie się Twoim postanowieniem noworocznym.

Postanowienia noworoczne – Masz prawo do własnych celów

To, co postanowisz sobie na nowy rok, powinno być ważne przede wszystkim dla Ciebie, zależeć od Ciebie i wpływać na Twoje życie. Nie masz obowiązku uszczęśliwiania innych czy realizowania ich planów. Możesz oczywiście mieć wspólne postanowienie noworoczne z kimś bliskim – jak najbardziej, razem łatwiej będzie Wam wspierać się w jego realizacji. Warunek jest jeden – musisz się zgadzać z tym celem, czuć, że tego właśnie chcesz. Inaczej z czasem najpewniej nie tylko sam nie będziesz realizował tego celu, ale też możesz nieświadomie zacząć sabotować jego realizację przez inną osobę.

Masz prawo do własnych celów także w rozumieniu takim, że Twoje postanowienia noworoczne nie muszą odpowiadać innym osobom. Jeśli na przykład obiecasz sobie, że w końcu zapiszesz się na jogę czy karate, to nie myśl o tym, czy ktoś Ci nie powie „to strata czasu”, „nic ci to nie da”, czy w inny sposób spróbuje zakwestionować sens Twojego postanowienia. Ono ma być Twoje i dla Ciebie. To Ty masz w swoim życiu rozpocząć zmiany i zadbać o siebie, nie ktoś inny.

„Nowy rok, nowa ja” – realna ocena swoich sił i możliwości

Bardzo często entuzjazm związany z nadejściem nowego roku przysłania nam realną ocenę sytuacji i swoich możliwości. „Nowy rok, nowa ja”, „Od teraz wszystko się zmieni” i tym podobne to bardzo często hasła-pułapki, które choć brzmią atrakcyjnie, to z dużym prawdopodobieństwem przysporzą nam tylko rozczarowań, jeśli w nie uwierzymy. Nie obiecuj sobie, że „wszystko się zmieni”; rzeczy wielkich lub niesprecyzowanych, nieokreślonych. Zastanów się, co naprawdę możesz zrobić, realnie osiągnąć. Nie narzucaj sobie, że to musi być coś dużego. Twoje postanowienie noworoczne ma być czymś, co z dużym prawdopodobieństwem, polegając na samym sobie, będziesz w stanie osiągnąć. Im bardziej możliwy do realizacji cel, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. To może być pierwszy krok do czegoś większego. Duże sukcesy buduje się małymi krokami.

Formułowanie celów

Postanowienie noworoczne w stylu „wezmę się za siebie”, to jedna z prostych dróg do poniesienia porażki na drodze jego spełniania. Powód jest prosty – nie powiedziałeś sobie, co konkretnie chcesz zrobić. Nie będziesz wobec tego mieć poczucia, że osiągnąłeś sukces. Jeśli chcesz robić postanowienia noworoczne, staraj się konkretnie wskazać, co ma nim być. „Zapiszę się na siłownię”, „zacznę jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie”, „schudnę trzy kilo” – to są konkrety, których realizację możesz łatwo zweryfikować. Brzmi za prosto, jak na cel na cały rok? Nie szkodzi – zrealizuj swoje postanowienie noworoczne, a potem wyznacz sobie kolejny cel. Niech nowy rok będzie dla Ciebie bardzo dobry!