Jak być asertywnym

Sylwester 2021 – spędź go po swojemu!

Impreza sylwestrowa należy to jednej z najsilniejszych tradycji. Ostatniego wieczoru w roku chcemy pożegnać mijający rok i hucznie przywitać nowy, ciesząc się jego nadejściem. Bawimy się, bo chcemy nowy rok zacząć w radości, z nadzieją na to, że będzie lepszy od poprzedniego. By przeżyć ten czas jak najlepiej, warto spędzić Sylwestra po swojemu. Nie musisz ograniczać się do tego, co robisz zawsze, a zwłaszcza robić czegoś wbrew sobie. Odpowiedź na to, jak spędzić Sylwestra, by z radością powitać nadchodzący rok, znajdziesz zadając sobie kilka pytań, które pomogą Ci zobaczyć, czego naprawdę chcesz i potrzebujesz.

Jak spędzić Sylwestra?

Świętowanie zakończenia upływającego roku i radosne witanie nowego to tradycja stosunkowo młoda, ale za to szturmem zdobyła popularność i dla wielu osób ta przełomowa data ma szczególne znaczenie. Sylwestra świętujemy chcąc symbolicznie zakończyć upływający rok i powitać nowy. Duże znaczenie dla Twojego zadowolenia i samopoczucia ma to, w jaki sposób zdecydujesz się spędzić Sylwestra i Nowy Rok. Sposobów na spędzenie nocy sylwestrowej jest mnóstwo – od wystawnych, eleganckich bali w strojach wieczorowych, przez imprezy w gronie znajomych po kameralne spędzanie Sylwestra z najbliższymi. Coraz bardziej popularne są sylwestrowe wyjazdy, ale też swoich zwolenników zyskuje „świętowanie” Sylwestra odpoczynkiem w domowym zaciszu – i to niekoniecznie czekając do północy. A Ty? Jak chcesz spędzić Sylwestra 2021?

Często przeszkodą w pełnym cieszeniu się z nadejścia nowego roku jest obchodzenie Sylwestra według schematu, a także brak sprecyzowanej wizji tego, jak chciałbyś go spędzić. Cofnij się pamięcią do poprzednich lat. Czy na przełomie odchodzącego i nadchodzącego roku czułeś się dobrze? Byłeś zadowolony i spokojny? Czy wyrzucałeś sobie, że wcale się nie cieszysz, miałeś poczucie, że chciałbyś robić coś zupełnie innego? Odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci zrozumieć, czego tak naprawdę chcesz jeśli chodzi o spędzanie Sylwestra.

Czy w ogóle chcesz świętować Sylwestra?

Po pierwsze zastanów się, czy w ogóle masz ochotę na imprezę lub jakieś szczególne świętowanie. Może tak naprawdę masz za sobą męczący i trudny okres i marzysz o tym, by w Sylwestra w końcu porządnie się wyspać, poleniuchować, a Nowy Rok przywitać pyszną kawą o poranku i zjeść śniadanie z najbliższymi? Nie musisz koniecznie świętować Sylwestra. Jego świętowanie ma być dla Ciebie radością, przyjemnością, a nie obowiązkiem, w założeniu, że „tak trzeba” czy „tak wypada”.

Jak chcesz uczcić nadejście Nowego Roku?

Jeśli już wiesz, że chcesz w jakiś szczególny sposób uczcić zakończenie starego i powitanie nowego roku, masz całą gamę możliwości, by to zrobić. Nie ma „właściwego” sposobu spędzania Sylwestra. Możesz wziąć udział w hucznej imprezie, możesz też o północy podziwiać fajerwerki z okna z najbliższymi osobami u boku. Możesz wyprawić przyjęcie dla rodziny, możesz pójść na domówkę, możesz też przygotować lub zamówić przepyszną kolację dla dwojga i w Sylwestra urządzić randkę. Nie sugeruj się innymi – zapytaj siebie, na co tak naprawdę Ty masz ochotę i co będzie dla Ciebie najlepszym świętowaniem.

Z kim chcesz spędzić Sylwestra i witać Nowy Rok?

Na jakie towarzystwo masz ochotę? Chcesz się bawić w dużym gronie, wśród obcych osób, a może z rodziną, najbliższymi przyjaciółmi czy też tylko z ukochaną osobą? Nie musisz spędzać Sylwestra w określonym gronie „bo tak wypada”. Pamiętaj, że to Twoje zakończenie upływającego roku i Twoje powitanie nowego. Masz prawo do tego, by przeżywać tą szczególną noc w towarzystwie ludzi, z którymi naprawdę chcesz ten moment dzielić.

Toasty za Nowy Rok czy Sylwester bez alkoholu?

Kwestią, która bywa kłopotliwa w kontekście zabawy Sylwestrowej, jest alkohol. Jeśli masz ochotę w noc sylwestrową wznosić toasty za miniony rok i kolejne za szczęście w nadchodzącym, to masz do tego prawo. Pamiętaj jednak, że nie musisz tego robić ze względu na towarzystwo – jeśli tak naprawdę nie masz ochoty witać nowego roku z bólem głowy i problemami żołądkowymi, albo wolałbyś wypić symboliczną lampkę wina zamiast kolejnych kieliszków, to jak najbardziej masz do tego prawo. Twoja odmowa picia alkoholu w Sylwestra jest w porządku, nie jest to nietakt względem innych osób. Jeśli pijesz alkohol w Sylwestra tylko dlatego, że „taka jest tradycja”, ale tak naprawdę nie masz na to ochoty – dowiedz się, jak odmówić alkoholu na imprezie.

„Będę grał w grę” – Sylwester poza schematem

Może być również tak, że w Sylwestra chciałbyś zrobić coś, co dla Ciebie będzie ważne, ale dla innych osób może być niezrozumiałe. Możesz na przykład chcieć w Sylwestra przesiedzieć sam całą noc przed komputerem, robiąc sobie maraton z ukochaną grą. Może też chcesz wziąć udział w nietypowej imprezie sylwestrowej, na przykład biegu sylwestrowym czy sylwestrowym morsowaniu. Twoi bliscy mogą się dziwić, czy nawet nie rozumieć Twojego wyboru, mimo tego masz prawo spędzić Sylwestra jak chcesz i nie musisz rezygnować ze swoich planów tylko dlatego, że inni go nie podzielają.

Sylwester taki, jaki chcesz – przejmij inicjatywę

Chciałbyś spędzić Sylwestra w jakiś sposób, ale „nie masz okazji”? Przejmij inicjatywę. Zaproponuj swoim przyjaciołom wspólne wybranie się na wystawny bal. Zorganizuj imprezę kostiumową. Nie czekaj, aż ktoś wyjdzie z propozycją – sam to zaproponuj. Marzysz o spontanicznym wyjeździe w góry tylko we dwoje? Super, nie czekaj aż druga połowa „się domyśli”, tylko przedstaw swój plan. Masz dosyć corocznego szukania opieki dla dziecka na czas imprezy sylwestrowej i tego, że później w każdej chwili możesz dostać telefon, że musisz kończyć zabawę i wracać do dziecka? Zaproponuj swoim przyjaciołom Sylwestra z dziećmi, spędzonego całymi rodzinami. Nie bój się organizować, przedstawiać swoich propozycji i planów. Pamiętaj jednak, że Twoje pomysły mogą, ale nie muszą się spotkać z entuzjazmem innych osób. Wtedy przychodzi czas na kompromisy.

Plany na Sylwestra – Twoje a Twoich bliskich

Chcesz zrewolucjonizować sylwestrowe tradycje w Twoim otoczeniu i wiesz, że w tym roku chcesz czegoś całkowicie nowego? Świetnie, masz do tego prawo i jak najbardziej spróbuj zrealizować swój plan. Musisz jednak wiedzieć, że Twoja nowa wizja spędzenia Sylwestra może oczywiście paść na podatny grunt i zostać bardzo radośnie przyjęta przez osoby, które zamierzasz uwzględnić w swoim planie, ale też może, przynajmniej początkowo, nie spotkać się z aprobatą. Wtedy pozostaje Ci spokojna rozmowa przy użyciu przemyślanych argumentów, żeby spróbować przekonać innych do swojego pomysłu. Najważniejsze jest wspólne dążenie do kompromisu. Bardzo często jednak okazuje się, że myśli i potrzeby bliskich są zbieżne z Twoimi – po prostu Ty pierwszy powiedziałeś głośno to, co innym też chodziło po głowach.

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz spędzić Sylwestra 2021 – baw się dobrze i bezpiecznie, i z radością powitaj nadchodzący rok 🙂