Jak być asertywnym

Jak nie zwariować przed świętami? – gorączka przedświąteczna

Świąteczna gorączka i przygotowania do świąt dla wielu z nas są prawdziwym sprawdzianem cierpliwości i wyzwaniem dla naszego spokoju. Chcemy, by święta były okresem radości i ciepła, a nie zszarganych nerwów i zrujnowanego wypoczynku. Jak zachować spokój w natłoku spraw do załatwienia przed świętami, napiętych sytuacji w rodzinie i całego mnóstwa innych drobiazgów, które mogą nas wyprowadzać z równowagi w trakcie przygotowań do świąt?

Chcę, a nie muszę – jak chcesz spędzić święta?

Czas przed świętami zimowymi to szczególny okres dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie tylko, ze względu na wyjątkową atmosferę ciepła i radości – to także czas wielkich przygotowań, a nawet przedświątecznej gorączki. Starasz się, by ten czas był jak najlepszy, ale też możesz zmagać się w tym czasie z różnymi trudnościami.

Pierwszą z nich jest presja – ta, którą czujesz ze strony otoczenia, ale przede wszystkim ta, którą narzucasz sobie sam. Spotkanie rodzinne czy z przyjaciółmi, pyszne jedzenie, świąteczne dekoracje, prezenty – to wszystko wymaga nakładu czasu i pracy, sił i energii, które w to angażujesz. Zastanów się, czy to co robisz, naprawdę Cię cieszy, sprawia, że czujesz się dobrze. Tylko wtedy wszystko jest w porządku. W innym przypadku zadaj sobie pytanie: jak tak naprawdę chcesz spędzić święta?

Może od kilku lat co roku obiecujesz sobie, że tym razem na okres świąt zabierzesz drugą połowę na wyjazd i spędzicie ten czas tylko ze sobą, wypoczywając i ładując baterie? Może marzysz o tym, by w końcu ktoś inny z rodziny wziął na siebie organizację świątecznej kolacji, bo zawsze Ty to robisz? Może nie masz ochoty świętować, tylko potrzebujesz wolnego czasu na wyciszenie i regenerację?

Zanim zaczniesz przygotowywać się do świąt, pomyśl o tym, jak tak naprawdę chcesz spędzić święta i od tego zacznij. Potem możesz się zabrać za przygotowania do realizacji swojego planu.

Przygotowania do świąt

Kiedy już wiesz, jak chcesz spędzić swoje święta – tradycyjnie, czy może w zupełnie nowy sposób – zaczynasz przygotowania. Planujesz, ustalasz sobie zadania, robisz listę rzeczy niezbędnych do świąt. Kiedy ją przygotowujesz, zastanów się przez chwilę, po co to robisz.

Czy sprzątasz dokładnie całe mieszkanie dla siebie, bo tak lubisz i czujesz się z tym dobrze, czy może tego nienawidzisz i jest to Twoją przedświąteczną zmorą? Czy naprawdę chcesz przygotować dwanaście potraw, czy po prostu „taka jest tradycja” i męczysz się, ale to robisz?

Przygotowania do świąt mają być Twoimi przygotowaniami, zrób to tak jak chcesz. W ten sposób przygotujesz sobie święta, które rzeczywiście będą miały szansę stać się Twoimi wymarzonymi świętami, w czasie których spędzisz czas, jakiego potrzebujesz i jaki będzie dla Ciebie dobry.

Wizja świąt – Twoja a Twoich bliskich

Kiedy planujesz święta, nie zapominaj o tym, że Twoja wizja może być inna, niż Twoich bliskich. Może chcesz zostać w domu, kiedy inni marzą o świątecznym wyjeździe w góry? A może chcesz odpocząć, i wolisz odmówić rodzinie przyjazdu na święta? Te wizje nie muszą ze sobą korespondować, mogą się różnić. Wtedy bardzo ważna jest rozmowa i wspólne osiągnięcie kompromisu, aby planowanie świąt nie zamieniło się w konflikt.

Oprócz fundamentalnych różnic co do wizji spędzania świąt, mogą pojawić się też problematyczne drobiazgi. Ktoś może uwielbiać piękne przystrajanie żywej choinki i celebrować to z najbliższymi, komuś innemu wystarczy gotowa choinka z oświetleniem z marketu, inna osoba w ogóle choinki nie potrzebuje. Dla kogoś święta mogą nie istnieć bez mycia wszystkich okien, dla innej osoby to może być nieistotny szczegół. Pamiętaj, że masz prawo do swoich zwyczajów i masz prawo oczekiwać, by inni je szanowali. Tak samo inne osoby mogą mieć inne zwyczaje i należy się im szacunek.

Trwająca pandemia sprawia, że po raz kolejny nie każdy będzie mógł spędzić święta z rodziną czy w pełnym gronie. Jeśli nie możesz z tego powodu spotkać się ze wszystkimi bliskimi, poczytaj o tym, co możesz zrobić, by jak najlepiej poradzić sobie z ograniczeniami, które wpływają na kształt Twoich świąt w okresie pandemii.