Jak być asertywnym

Asertywność w życiu codziennym

Asertywność to nic innego jak stawianie własnych granic i zdolność do obrony ich w sposób pewny siebie i spokojny. Asertywność każdego z nas bardzo często wystawiana jest na próbę. Tak naprawdę na co dzień spotykamy się z sytuacjami, które wymagają od nas zdolności do zachowania postawy asertywnej. Dlaczego asertywność w życiu codziennym jest taka ważna? Jak o nią dbać i jak ją ćwiczyć?

Myśląc o asertywności, wielu z nas wyobraża sobie poważne decyzje i wyjątkowe sytuacje, kiedy trzeba o siebie zawalczyć w ważnych, kluczowych sprawach. Tym, którym brakuje tej asertywności, konieczność stawienia czoła takiej sytuacji często spędza sen z powiek i budzi mnóstwo obaw. Problem pojawia się zwłaszcza, jeśli dana sytuacja powtarza się cyklicznie i już wcześniej się zdarzało, że nie udało się obronić swojego stanowiska lub w ogóle z tego rezygnowało, w konsekwencji godząc się na coś wbrew sobie. Wtedy jednak nagła zmiana i zachowanie asertywne to ogromne wyzwanie. Tak naprawdę pracę nad asertywnością trzeba zacząć u podstaw. Zapominamy, że asertywność najłatwiej ćwiczyć na co dzień, nawet w najprostszych sytuacjach.

Zachowania asertywne – kiedy je ćwiczyć?

Tak naprawdę postawy asertywne możemy trenować niemal we wszystkich interakcjach z innymi ludźmi. Dotyczy to zarówno sfery prywatnej, jak i relacji na płaszczyźnie zawodowej. Zachowania asertywne lub nie pojawiają się w kontaktach z osobami, które dobrze znamy, jak i z tymi, z którymi obcujemy pierwszy raz. Nie ma zatem znaczenia, czy prowadzimy rozmowę z przełożonym, czy z ekspedientką w sklepie – w każdych okolicznościach możemy się zachować asertywnie, lub nieasertywnie.

Ćwiczenie asertywności najlepiej zacząć małymi krokami, od pojedynczych, losowych sytuacji. Ktoś wpycha się przed Ciebie w kolejkę w sklepie i czujesz, że chcesz zwrócić uwagę, ale obawiasz się reakcji? Spróbuj. W ten sposób wychodzisz ze strefy komfortu i niejako „narażasz się” na negatywną reakcję, ale bądź pewny – jeśli przełamiesz swój strach w tego rodzaju sytuacjach, z czasem będziesz o wiele bardziej pewny siebie w sytuacjach dużo bardziej wymagających i trudniejszych, kiedy zostaniesz postawiony pod ścianą wobec konieczności jakiejś decyzji. I to więcej niż pewne, że chcesz, aby Twoje zachowanie wtedy było asertywne.

Jeśli podejmiesz próbę asertywnego zachowania, dla przykładu odmowy wykonania czegoś, czego robić nie musisz i nie chcesz, ale w konfrontacji z negatywnymi emocjami strony przeciwnej odpuścisz i ulegniesz, to nie przejmuj się tym nadmiernie. Ważne, że próba została podjęta, pierwszy krok został postawiony. Następnym razem pójdzie Ci lepiej. Bądź dumny, że w ogóle to zrobiłeś.

Kiedy zachowanie jest nieasertywne?

Brak asertywności zwykle czujemy intuicyjnie. Chodzi o wszystkie sytuacje, kiedy zgodziliśmy się na coś wbrew swojej prawdziwej woli. Powody mogą być różne; od błahych, jak uległość pod wpływem chwili na zakupach widząc promocję, po poważne, typu strach przed konsekwencjami, czyimś gniewem lub złośliwością.